Je pro Vs Kolín mstem, na kterm Vm zle? Pak nevhejte a pipojte se k redakn FB skupin Kolín Prbn.cz.

Na republikové finále nejlepších školních atletických družstev v Kolíně míří ministryně školství i mílař s drtivým finišem

04.06.2016 (18:59)
Atletick stadion Mirka Tuka | FOTO: Martin Prokop
Atletick stadion Mirka Tuka | FOTO: Martin Prokop
Kolín - Čtyři stovky mladých atletů zaplaví v úterý 7. června stadion Mirka Tučka v Kolíně - Borkách. Právě zde vyvrcholí republikovým finále 48. ročník Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou, v němž soupeří žáci 6. až 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Pro kategorii staršího žactva bude soutěž současně republikovým finále Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství. Na startu se sejdou nejlepší školní chlapecká a dívčí družstva z celé České republiky. Závodníky přijedou povzbudit také ministryně školství Kateřina Valachová, předseda České unie sportu Miroslav Jansta, předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník i vynikající osobnosti české atletiky Jakub Holuša a Tomáš Janků.

Do loňského ročníku Sportovní ligy ZŠ o Pohár ministryně školství se zapojilo v 7 312 školních družstvech téměř 90 000 žáků a žákyň z vyšších tříd II. stupně základních škol nebo odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Pořadateli soutěží v atletice, basketbalu, florbalu, házené, minifotbalu a volejbalu jsou Asociace školních sportovních klubů ČR, Ministerstvo školství a Česká unie sportu.

„Těším se na republikové finále atletiky, protože věřím, že právě tento projekt opět najde mezi dětmi ve školách nové talenty, z nichž mohou časem vyrůst velké atletické hvězdy. Česká republika si stále drží ve světě atletiky silné postavení, takže mládež má mezi reprezentanty mnoho vzorů. Pohár rozhlasu i Sportovní liga základních škol představují navíc příjemné zpestření tělesné výchovy pro žáky i jejich učitele. Právě zdravé soutěživosti spojené s pravidelným pohybem bychom chtěli děti naučit do života,“ připomíná Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

„Atletika je královnou sportu a neobyčejně nás těší, že na základních školách patří toto tradiční odvětví k nejpopulárnějším sportům. Už v loňském ročníku se jen v kategorii staršího žactva zapojilo do soutěží více než 16 000 školáků z 900 škol a také v tomto je účast podobná. Jsme rádi, že se nám podařilo propojit slavnou tradici Poháru rozhlasu se Sportovní ligou základních škol a zvýšit tak ještě význam této akce i motivaci všech účastníků,“ říká Václav Lešanovský, prezident Asociace školních sportovních klubů ČR.

„Jsem rád, že tato tradiční soutěž je již tolik let mezi dětmi oblíbená. Počet dětí, které se účastní Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou, rok od roku roste, stejně tak i obliba atletiky mezi nimi. Věřím, že republikové finále v Kolíně bude plné emotivních zážitků a zdravé rivality. Mnozí významní čeští reprezentanti prošli na základní škole Pohárem rozhlasu a rádi na tuto soutěž vzpomínají, podobně jako patron letošního ročníku Jakub Holuša. Věřím, že i závodníci, kteří touto soutěží procházejí v současnosti, budou jednou reprezentovat Českou republiku, nebo si atletiku udrží jako rekreační sport,“ říká Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

Patron radí: Bavte se atletikou!

Postupový klíč pro republikové finále byl náročný. V každé ze čtyř kategorií mladšího a staršího žactva do něj totiž postoupilo pouze šest vítězných družstev z jednotlivých krajských finále s nejvyšším počtem získaných bodů a spolu s nimi ještě další dva výběry v každé kategorii s nejvyšším počtem bodů bez ohledu na umístění v krajském finále. Přehled všech postupujících týmů, které se představí v Kolíně, je zveřejněn v závěru tiskové zprávy.

Soutěž je specifická v tom, že se závodí pouze v šesti disciplínách. Každé atletické družstvo tvoří dvanáct členů, kteří mohou nastoupit ve dvou individuálních disciplínách a ve štafetě. Na starší žáky a žákyně čekají běh na 60 m, 1 500/800 m, výška, dálka, vrh koulí 4 kg/3 kg a 4 x 60 m. Mladší žactvo má stejné disciplíny s výjimkou běhu na 1 000/600 m a hodu míčkem místo koule. Konečný výsledek družstva tvoří výkony jednotlivců ohodnocené podle bodovacích tabulek.

„Pohár rozhlasu pro nás byl vždy vrcholem roku a nejdůležitější soutěží. Reprezentoval jsem sportovní ZŠ Englišova v Opavě a startoval jsem většinou na trati 1 000 metrů, kde jsem pokaždé bojoval o vítězství. A také naše škola pravidelně v rámci České republiky celou soutěž vyhrávala. V tomto věku je však nejdůležitější, aby se děti atletikou hlavně bavily, naučily se závodit a užívaly si to. Nervozita k závodům samozřejmě patří, ale neměli by si z ní nic dělat a naopak myslet na to, že v jejich věku ještě nejde o velké výsledky, a snažit se udržet si k atletice hezký vztah. A pokud si ji zamilují, doporučoval bych, ať do svých dvaceti let zkusí zvládnout obojí – studovat i sportovat,“ radí Jakub Holuša, halový mistr Evropy 2015, halový vicemistr světa 2016 a současně patron atletiky Sportovní ligy ZŠ.

Předcházejícími 47 ročníky Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou prošly kromě něj snad všechny velké osobnosti české atletiky včetně těch současných – Zuzany Hejnové, Pavla Masláka, Vítězslava Veselého či Adama Sebastiana Helceleta.

Domácím utekl postup o sto bodů

Hostitelem republikového finále bude atletický oddíl Sokol Kolín na Městském stadionu Mirka Tučka v lesoparku Borky, který nabízí atletický areál se 400 metrů dlouhou tartanovou dráhou a všemi sektory i třistametrovou dráhou na rozcvičovacím stadionu.

„Kolín je tradičním atletickým městem se skvělým zázemím pro tento královský sport. I proto jsme rádi, že v posledních letech můžeme v našem městě přivítat vrcholná atletická setkání. K těm samozřejmě řadíme i republikové finále žáků – možná tím spíše, že budeme mít příležitost vidět na vlastní oči skvělou budoucnost atletiky,“ potvrzuje starosta Kolína Vít Rakušan, jehož na tiskové konferenci zastoupil Tomáš Růžička, II. náměstek starosty města Kolína.

Kolínská atletika patří u nás mezi nejstarší – od vzniku Československa získalo dodnes 82 členů oddílu 160 titulů mistrů a přeborníků republiky v soutěžích jednotlivců a osm titulů v soutěžích družstev či štafetách. V posledních letech dominují především ženy TJ Sokola Kolín, účastnice atletické extraligy. Největšími hvězdami jsou kladivářka Kateřina Šafránková (71,16 m), která se už kvalifikovala na olympiádu do Rio de Janeira a čtvrtkařka Helena Jiranová s osobním rekordem 53,94 s, loňská mistryně republiky.

„Máme zkušený pořadatelský tým, který se osvědčil už při mnoha významných závodech. Po organizační stránce i tuto velkou akci zvládneme, mnohem větší starosti však máme se zajištěním potřebné kapacity sociálního zázemí. Pro případ deště postavíme na stadionu také velký stan. Trochu mě leká informace, že své vrstevníky se chystají povzbudit i žáci ze všech kolínských škol, což sice vytvoří nádhernou atmosféru, ale o to větší nároky především na hygienu to pro nás bude znamenat. Bereme to však svým způsobem jako výzvu, se kterou se musíme poprat. Všem atletům přeji, ať si tuhle akci parádně užijí. Získat vítězství a zlato je sice také krásné, ale ve své praxi zjišťuji, že nevšední zážitky a dojmy jsou pro kluky i holky mnohem důležitější,“ ujišťuje Antonín Morávek, učitel, trenér a také ředitel republikového finále.

Nejúspěšnější družstva se mohou těšit při slavnostním vyhlášení na originální poháry, které vyrobily Sklárny Bohemia, a. s., Poděbrady.

Časový program republikového finále – úterý 7. června: 11:30 h 4 x 60 m HML, 11:40 h 4 x 60 m HST, 11:50 h 4 x 60 m DML, 12 h 4 x 60 m DST, 12:10 h výška HST, dálka HML, koule DST, míček DML, výška DST, dálka DML, 12:30 h 60 m DML, 12:45 h 60 m DST, 13 h 60 m HST, 13:15 h 60 m HML,13:30 h výška DML, dálka DST, koule HST, míček HML, výška HML, dálka HST, 13:45 h 600 m DML, 14 h 1 000 m HML, 14:15 h 800 m DST, 14:30 h 1 500 m HST, 15 h slavnostní zakončení, vyhlášení vítězů.


Postupující družstva do republikového finále v Kolíně:

Mladší žáci: ZŠ Slovácká, Břeclav (Jihomoravský); ZŠ Englišova, Opava (Moravskoslezský); ZŠ Filosofská, Praha (Praha); ZŠ U Stadionu, Chrudim (Pardubický); ZŠ Příbram – Březové Hory (Středočeský); ZŠ Plánická, Klatovy (Západočeský); ZŠ Pacov (Vysočina); ZŠ Dr. Hrubého, Šternberk (Olomoucký)

Mladší žákyně: ZŠ Englišova, Opava (Moravskoslezský); ZŠ Přeštice (Západočeský); ZŠ Ing. M. Plesingera-Božinova, Neratovice (Středočeský); ZŠ Moskevská, Kladno (Středočeský); ZŠ J. Železného, Prostějov (Olomoucký); Sportovní gymnázium Ostrava (Moravskoslezský); ZŠ Jeseniova, Praha (Praha); ZŠ Pasířská, Jablonec nad Nisou (Liberecký)

Starší žáci: ZŠ Englišova, Opava (Moravskoslezský); ZŠ Týniště nad Orlicí (Královéhradecký); ZŠ Heyrovského, Olomouc (Olomoucký); ZŠ Benešova, Třebíč (Vysočina); ZŠ Zborovská, Tábor (Jihočeský); ZŠ Nádražní, Vyškov (Jihomoravský); ZŠ a MŠ SNP, Ústí nad Labem (Severočeský); ZŠ D. a E. Zátopkových, Třinec (Moravskoslezský); ZŠ Prokopa Velikého, Kolín (Středočeský)

Starší žákyně: ZŠ Englišova, Opava (Moravskoslezský); ZŠ Pošepného nám., Praha (Praha); Sportovní gymnázium Brno (Jihomoravský); ZŠ Jeseniova, Praha (Praha); ZŠ Benešovo náměstí, Pardubice (Pardubický); ZŠ Nové Město na Moravě (Vysočina); ZŠ Moskevská, Kladno (Středočeský); ZŠ Pasířská, Jablonec nad Nisou (Liberecký)
Autor: TZ
 
:: reklama
:: reklama
 
Z rubriky Sport by Vs tak mohlo zajmat:

Medvědi mají nového maskota, jmenuje se Bery!

Bery a jeho nov nejlep kamard | FOTO: BC GEOSAN Koln
Kolín - BC GEOSAN Kolín má od druhé poloviny října nového člena. Je jím maskot Bery. Modrý medvěd, symbolizující klubové logo, je sponzorským d... cel lnek
 

Na kolínské jízdárně proběhnou další skokové závody

Kolín - Již osmatřicátý ročník vyhlášených parkurových závodů pod názvem Memoriál Václava Boháče se uskuteční o víkendu 22. 9. – 23. 9. ... cel lnek
 

Ročník 2016 Mezinárodního festivalu běhu v Kolíně z technických důvodů neproběhne

Kolín - Na sobotu 11. června 2016 jsme naplánovali již 6. mezinárodní festival běhu, který měl proběhnout Kolínem v rámci 53. hudebního festivalu ... cel lnek
 

Chce se Vaše dítko stát fotbalistou? Neváhejte, v Kolíně proběhne nábor

FOTO: FK Koln
Kolín - Pokud se Váš potomek rád honí za kulatým nesmyslem, pak na nic nečekejte a v úterý 22. září s ním zajděte na hlavní hřiště FK Kolín ... cel lnek
 

Kolínské sportovní dny začaly na Den dětí

FOTO: Jana Lahodov
Kolín - Základní školy v Kolíně, se opět zapojily do týdne plného sportu. Zahájení Kolínských sportovních dnů základních škol proběhlo v Bor... cel lnek
 

Kolínští hasiči pořádají tradiční soutěž v požárním sportu

FOTO: Archiv OSH Koln
Kolín - V neděli 17. května se na Atletickém stadionu M. Tučka v Kolíně bude konat Okresní kolo soutěže v požárním sportu kategorie mužů, žen a... cel lnek
 

V Němčicích u Kolína proběhnou závody Světového poháru spřežení

FOTO: Archiv Vigvam resortu
Němčice (okres Kolín) - Od 14. do 17. května proběhnou ve Vigvam resortu v Němčicích u Kolína Závody světového poháru koňských spřežení (jedno, dvou i čtyřsp... cel lnek
 

Hokejové Áčko v Kolíně pod novým vedením

Ji Seidl | FOTO: hokej.idnes.cz
Kolín - Ve vedení SC Kolín dochází před nadcházející sezónou k několika změnám. U mužstva končí trenérské duo Rác, Lupínek, které v po... cel lnek
 

Kolínské zastoupení na hokejovém MS 2015

kolnsk rodk Petr slava | FOTO: hokej.idnes.cz
Kolín - Kolín má i letos své zastoupení na právě probíhajícím hokejovém mistrovství světa. Stejně jako v roce 2010 bojuje o medaile kolínský ro... cel lnek
 

Chcete přihlásit své dítko na fotbal? V Kolíně proběhne nábor

FOTO: FK Koln
Kolín - FK Kolín pořádá nábor do přípravek Fotbalové školičky. Uskuteční se v úterý 21. dubna od 18 hodin na hlavním hřišti FK Kolín v Brank... cel lnek
 
 1  2    star

:: Zprávy

Kolín, Týnec nad Labem (okres Kolín) - Boj o lesy u Týnce nad Labem

 

:: Krimi

:: Koktejl

Kolín - Z naší přírody

 

:: Kultura

:: Názory

Steda 30. listopadu 2022
svtek m Ondej a ztra Iva
 
 
TIP: Vyberte si region (okresn msto) i zvolte rubriku zprv, pop. oboj a ulote do oblbench. Nastaven URL adresa funguje jako filtr pro Vmi zvolen vbr zprv.
 
 
 
:: weby
:: média